PROJEKT EVROPSKA VAS 2019 – PORTUGALSKA

V sredo, 8. maja 2019, se je na Glavnem trgu v Celju odvijala zaključna prireditev projekta Evropska vas. Organizatorka je bila ponovno III. OŠ Celje in je projekt izvrstno izpeljala.

To šolsko leto je v projektu sodelovalo kar 34 zavodov, ki vključujejo vrtce, osnovne in srednje šole. Ustvarjalnost otrok in mentorjev je bila tudi letos mavrično pisana in domiselni izdelki so krasili stojnice.

Naša šola že vrsto let sodeluje v projektu in se udeležuje zaključne prireditve. Letos smo spoznavali Portugalsko.

Skozi šolsko leto smo učence seznanjali s portugalsko kulturo, kulinariko, bogato zgodovino, običaji, navadami, glasbo, športom in posebnostmi, saj je država izredno pestra in slikovita, obdana z visokimi klifi in neskončnimi plažami, zavita v vinograde in pisane hiše, samostane in legende ter v zvoke nežnega fada. Je dežela otožnosti in zasanjanosti, prvih raziskovalcev in pomorščakov.

Izdelke, nastale skozi šolsko leto, smo razstavili na stojnici. Mimoidočim so sedmošolke predstavljale zanimivosti izbrane države in jim delile portugalske zastavice, značilnega portugalskega petelina in zloženke z značilnostmi Portugalske.

Na glavnem prireditvenem prostoru smo se predstavili s plesno točko, ki jo je pripravila mentorica Mateja Rožič. Letos so nas zastopale prikupne drugošolke s sodobnim  plesom, podprtim s portugalsko glasbo. Odlično so odplesale in požele velik aplavz.

Projekt živi še samo v tem delu Slovenije in v Murski Soboti. O pomembnosti projekta so spregovorili ravnatelj III. OŠ Celje Aleksander Verhovšek, podžupanja Mestne občine Celje Breda Arnšek, evropski poslanec Alojz Peterle ter minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Jernej Pikalo. Sporočilo projekta je v povezovanju in zbliževanju med ljudmi različnih narodnosti, slogi, razumevanju in sodelovanju med njimi. Evropa ponuja veliko priložnosti, za katere si želimo, da jih bodo znale izkoristiti tudi generacije otrok iz naših vzgojno-izobraževalnih zavodov.

Nekateri razstavljeni izdelki bodo na ogled tudi v celjskem City-Centru od 20. do 30. maja 2019. Vabljeni!

Koordinatorka projekta: Aleksandra Kovačič

51. LIKOVNI SVET OTROK

OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj prireja 51. razstavo z izbranimi izdelki  in vabi na otvoritev, ki bo v četrtek, 23. maja 2019, ob 17.00 v avli šole.

“Leto je naokoli, spomladansko sonce nas je že pošteno ogrelo in prebudilo iz zimske zaspanosti. Dnevi so daljši, sončni, bolj prijazni in tako svet postaja lepši. Kako to lepoto opazijo in doživljajo najmlajši, nam bo razkrila letošnja že 51. razstava Likovni svet otrok. Komisija je opravila svoje delo, izbrani likovni izdelki so razstavljeni in ponovno krasijo hodnike naše šole. Učenci in njihovi mentorji nas ponovno presenečajo z zanimivimi likovnimi rešitvami, novimi idejami, pisanostjo.”

S svojimi izdelki se  je predstavilo 12 naših učencev.  V tekmovalni izbor likovne razstave sta se uvrstili šestošolki Živa Selič in Živa Zimšek.

Za svoj uspeh, prejmeta bronasto priznanje.

Čestitke.

Urška Babuder

11. LIKOVNI NATEČAJ “DREVO”

V aprilu se je na OŠ Šturje v Ajdovščini  zaključil 11.  državni likovni natečaj ” Drevo”, na katerem so s svojimi izdelki sodelovali tudi naši učenci.

Na likovni razstavi je na ogled izbran izdelek  našega učenca Ajdina Ramiča iz 9. a. Za uspešnost na tekmovanju je prejel bronasto priznanje.

Na natečaju je sodelovalo več kot 120 osnovnih in podružničnih šol ter šol s prilagojenim programom. 245 mentorjev je skupaj prispevalo 1492 likovnih del.

Strokovno komisijo, ki je pregledala in izbrala nagrajena in pohvaljena ter razstavljena dela, so sestavljale:

• Ana Maraž, profesorica likovne umetnosti in ilustratorka,
  • Silva Copič, profesorica likovne umetnosti in slikarka,
  • Polona Kunaver Ličen, mag. umetnosti, oblikovalka, slikarka, grafičarka in ilustratorka.

Čestitam vsem sodelujočim.

Urška Babuder

PARAOLIMPIJSKI ŠPORTNI DAN

V sredo, 24. 4. 2019, smo imeli učenci od 7. do 9. razreda Paraolimpijski športni dan. Na tem športnem dnevu je bilo zelo zanimivo, saj smo se spoznali z novimi in zanimivimi športi. Večini je bila najbolj všeč sedeča odbojka, ki pa od vseh športov, ki smo jih preizkušali, ni bila najtežja. Precej težak šport je namreč tudi golbal, ki ga igrajo slepi in slabovidni. Poligon, ki smo ga opravljali v parih, je temeljil na zaupanju do našega partnerja in je bil izredno zanimiv. Pri košarki na vozičkih smo se zelo zabavali in se precej nasmejali. Spoznanje z reprezentančno igralko sedeče odbojke je bilo zanimivo in impresivno, veliko pa smo se naučili tudi na predavanju o različnih športih za invalide. Izvedeli smo, kdo zastopa Slovenijo v različnih športih, in si ogledali nekaj posnetkov, da smo lažje razumeli, kako na primer razdelijo invalide nekega športa v čim bolj enakovredne skupine. Poučno je bilo seveda tudi na koncu, ko smo se spoznali z Luko in njegovim trenerjem in sta nam skupaj predstavila namizni tenis. Če povzamem, ta dan je bil zelo zanimiv in poučen!

Maruša Kroflič

Fotoutrinke s športnega dne si lahko ogledate na Paraolimpijski športni dan.

rbt