Zjutraj smo se zbrali pred šolo in se ob 7.30 odpeljali na Dolenjsko. Najprej smo obiskali grad Bogenšperk, kjer smo spoznali zgodovino gradu, njegove lastnike ter med njimi življenje in delo člana angleške Kraljeve družbe, Janeza Vajkarda Valvasorja. Naslednja postojanka je bila rojstna hiša Josipa Jurčiča na Muljavi. Ogledali smo si posnetek in se sprehodili po domačiji. Jurčičeva hiša je etnografski muzej na prostem. Sestavlja ga hiša, čebelnjak, kašča in sušilnica za lan. Ob 12.00 smo se odpravili v bližnjo gostilno na kosilo. Po kosilu je sledil ogled Trubarjeve rojstne hiše v Rašici. V Trubarjevi spominski hiši z mlinom, nam je prijazni gospod pokazal zbirko in povedal nekaj več o Primožu Trubarju. Nazadnje smo se odpravili v Županovo jamo. Videli smo sedem podzemnih jam, si ogledali različne vrste in velikosti kapnikov ter opazovali s stropa viseče netopirje. Tako se je naš izlet končal. V Štore smo prispeli okoli 18.00 in se odpravili domov.

David Guček

 

Dostopnost