V ponedeljek, 9. 5. 2022, smo se šestošolci Osnovne šole Štore razveselili dne brez običajnega pouka. Na urniku je bil naravoslovni dan, zato smo oprtali nahrbtnike, vanje pospravili šolsko malico in se ob osmi uri izpred šole peš odpravili na železniško postajo.

Vlak nas je odpeljal do Celja, kjer smo si najprej ogledali Zgodovinski arhiv. Razkazali so nam sobano pisnega arhiva, kjer hranijo vse mogoče pisane vire iz preteklosti. Gospod pa jih je izbral nekaj, ki smo si jih lahko pobliže ogledali. To so bili uspehi, pohvale, ocene in podatki o učencih izpred mnogo let. Ogledali smo si lahko tudi zgoščenke in njene predhodnike. Po zaključeni predstavitvi smo se odpravili v prostor z zanimivimi izumi. Vodič nam je povedal in razložil postopek popravljanja uničenega in raztrganega gradiva. Ste že kdaj slišali za japonski papir? Mi smo tudi prvič. Če ga postavimo na luknjo sicer zdravega papirja (brez plesni), jo lahko s polikanim japonskim papirjem popolnoma zapolnimo.

Ob desetih smo pojedli malico in se odpravili v fotoatelje in galerijo Pelikan. Tam smo spoznali življenje in delo celjskega fotografskega mojstra Josipa Pelikana. Ogledali smo si fotografovo originalno opremo, fotografije in oblačila. Po ogledu fotoateljeja in galerije smo šli na prireditev Evropske vasi, ki je potekala na Glavnem trgu v Celju. Na stojnicah so bile predstavljene različne države, in sicer Slovenija, Italija, Francija, Španija, Nizozemska, Madžarska, Irska, Slovaška in druge. Na stojnicah so bile predstavljene jedi, ki so značilne za določeno državo, različne male dodatke, kot so milo, in soli za kopel. Slednje smo dobili za darilo tudi mi! Država Francija je imela kviz in spomin. Če si na vprašanja pravilno odgovoril, si za nagrado lahko vzel francoski rogljiček, makronse in kekse. Na eno stojnici so izdelali 3D rubikovo kocko. Za izziv so nam dali trikotno rubikovo kocko, sestaviti pa smo morali najmanj eno stranico, da smo dobili nagrado. Tukaj smo domov odšli s kemičnimi svinčniki. Na stojnici države Italija so izdelali ozadje za slikanje. Naša šola je imela stojnico z izdelki in tematiko Češke. Nastopil je tudi naš učenec petošolec Lukas Mastnak, ki je izvrstno odigral skladbo Vltava češkega skladatelja Bedricha Smetane. Čestitamo, Lukas!

S Tajo se nama je zdelo zelo zanimivo in poučno, o vsaki državi sva izvedeli nekaj novega, hkrati pa se nama je zdel način predstavitve zelo privlačen. Najini sošolci so večkrat povedali, da bi lahko na stojnicah ostali ves dan, tako super nam je bilo!

Tia Podplatan, 6. B, Taja Korpar, 6. B

 

IMG_20220509_100910_7

Slika 1 of 15

Dostopnost