Kompole, 18. 11. 2022

Jesenski petek, 18. 11. 2022, je na Podružnici Kompole potekal v znamenju že 12. Tradicionalnega zajtrka, ki ga vsak tretji petek v mesecu novembru organizirajo vrtci in osnovne šole po vsej Sloveniji. Slogan letošnjega projekta, s posebej izpostavljeno temo mleko in mlečni izdelki, je bil »Zajtrk z mlekom – super dan!«. Namen omenjenega projekta je osveščati prebivalce o pomenu zajtrka, s katerim damo telesu energijo za uspešen začetek dneva in zdravem načinu prehranjevanja, o prednostih in boljši kakovosti lokalno pridelanih živil, o pomenu čebelarstva in pridelovanju čebeljih pridelkov, o pomenu zdravega načina življenja in nenazadnje tudi o pravilnem ravnanju z odpadki, nastalimi pri vsakodnevnih opravilih. Dan so učenci z razredničarkama začeli s pogovorom o namenu vseslovenskega projekta, nato je po prvi šolski uri sledil zajtrk, ki ga je v jedilnici pripravila prijazna kuharica. Sestavljen je bil iz domačega kruha, lokalno pridelanega masla, medu, jabolka in toplega domačega mleka. Po zajtrku je sledil nastop mladega harmonikaša Lovra Čadeja, sicer učenca 2. razreda. Zaigral je skladbo Čebelice (Ansambel Lojzeta Slaka), s petjem pa so se mu navdušeno pridružili še ostali učenci. V podaljšanem bivanju so učenci z učiteljico iz odpadne embalaže izdelali čebelice, se pogovorili o zdravem načinu prehranjevanja in si za popoldansko malico pripravili jabolčni napitek, sestavljen iz lokalnih jabolk, domačega jogurta in medu. Projekt zaključujemo s sitimi trebuščki in polni novega znanja, učiteljice pa smo si zadale, da bomo v okviru projektnega dela in drugih dejavnosti ozaveščale o pomenu uživanja zdrave in lokalno pridelane hrane tekom celega šolskega leta.

Hana Klakočer

 

Dostopnost