V petek, 7.4.2023, so učenci izbirnega predmeta Likovno snovanje z vlakom obiskali Maribor in si ogledali razstavo Lunar – Recaycle or Try v Studiju Umetnostne galerije Maribor.

 Umetnostna galerija Maribor organizira razstavo urbane umetnosti – grafitov s poudarkom na recikliranih vsebinah. Z učenci smo si ogledali dela svetovno znanega grafitarja in multimedijskega ustvarjalca Slavena Lunarja Kosanovića, rojenega na Hrvaškem. S svojimi deli med drugim opozarja na onesnaženje in invaziven vpliv industrij po svetu. Na razstavi so predstavljena njegova dela sestavljena iz odpadnih materialov v novih kreativnih podobah.

Učenci so si ogledali raznolike grafite, katerih skupen simbol je ilustracija mačke, ki navdihuje Lunarja pri njegovem ustvarjalnem delu.

V sklopu delavnice smo se natančneje seznanilo z razstavo, ulično umetnostjo grafitov ter pomenom recikliranja ter izražanja simbolnih sporočil skozi lastno delo. To je bil tudi ustvarjalni izziv delavnice – kako z odpadnimi materiali ustvariti svojo vizualno zgodbo.

V sklopu razstave je mestna občina podprla umetnika Lunarja k poslikavi sten v mestnem središču Maribora. Njegove ilustracije mačk ustvarjajo barvito in prijetno atmosfero.

Izlet in ogled razstave smo zaključili na sončnih ulicah, ob sprehodu in ogledu grafitov.

 

Urška Babuder, prof.lik.umet.

Dostopnost