Učenci 5. razredov smo imeli v torek, 7. 11. prav zanimiv in poseben dan dejavnosti, ustvarjali smo iz gline. Pri izvedbi so nam pomagali zunanji mentorji in razredničarke.

Že na samem začetku nas je gospod Igor navdušil, ko je sedel za lončarsko vreteno, v roke vzel kos gline in iz njega ustvaril čudovito oblikovano vazo. Ob nastajanju izdelka nam je vse razložil, mi pa smo ga z navdušenjem opazovali. Nato je v roke vzel nov kos gline, izpod njegovih rok pa je nastala posoda, ki se uporablja za peko potice. Malo pred malico je izdelal še eno dekorativno posodico.

Po malici smo se razdelili v tri skupine. Ustvarjali smo srednjeveške posodice, izdelovali piščali, izdelali skico motiva za posodico, na lončarskem vretenu pa kot pravi rokodelci oblikovali lonček.

V prvi skupini smo si z razredničarko 5. c ogledali video, ki je predstavljal način oblikovanja preproste peči za žganje gline, kot so jo naši predniki oblikovali v 6. stoletju. Izdelali smo tudi skico s srednjeveškim motivov. Izpod naših rok so nastale prave umetnine. Med delom v prvi skupini pa smo posamično odhajali na hodnik, kjer smo s pomočjo g. Igorja na lončarskem vretenu oblikovali vsak svoj lonček. To pa je bilo res  zabavno. Med delom so nas občudovali četrtošolci in videlo sem jim je v očeh, da bi tudi sami radi poskusili. No, morali bodo počakati eno leto, da postanejo petošolci.  

V drugi skupini sta nas pričakali ga. Nataša in razredničarka 5. b, kjer smo narisane motive upodobili s praskanjem na že izdelane skodelice. Med delom smo občudovali, kaj nastaja in ko smo vse poslikali z barvami za glino, smo bili na naše izdelke res ponosni. Med ustvarjanjem so nas večkrat obiskali učitelji naše šole in nas pohvalili.

V tretji skupini sta z nami ustvarjali ga. Alenka in razredničarka 5. a. Izdelali smo piščalke v obliki različnih živali. Sovice so nam odlično uspele, pri ostalih pa smo se morali kar potruditi. Nekatere ptičke so sprva bolj spominjale na račko, a na koncu nam je lepo uspelo.

Izdelki potujejo sedaj v peč, kjer bodo dobili značilno rdečo barvo in trdnost, nato jih bomo dokončno oblikovali, da dobijo potreben sijaj. Izdelki nas bodo še dolgo spominjali na čudovit dan.

Dostopnost