1. maja, le dan pred uradnim praznovanjem dneva Evrope, je bil v Celju izpeljan zaključek projekta Evropska vas. Letos smo obeležili 20 let vstopa Republike Slovenije v Evropsko unijo. Na prizorišču, ki že 19. leto gosti to pomembno prireditev, torej na Glavnem trgu v Celju, smo zavzeto predstavili tematsko raziskano evropsko državo, v našem primeru – Francijo. Naša šolo se je predstavila s stojnico, ki je imela široko paleto izdelkov, značilnih za to čudovito državo. Na osrednjem odru pa so se naši učenci predstavili s pesmijo Mojster Jaka, ob spremljavi glasbenih palic in cajona.

Na zaključek projekta smo se pripravljali že v mesecu aprilu, saj smo organizirali tehniški dan s pestrim naborom delavnic, na katerih smo poglobljeno spoznali značilnosti Francije. Učenci so se preizkusili v izdelavi umetniških del, kot so  žičnata kolesa, dišeča mila, papirnati cvetovi sivke, lutke priljubljenih risanih junakov ter modeli avtomobilov priznanih francoskih znamk. Ustvarjali so tudi unikatne vrečke, polnjene s sivko, poustvarjali dela slavnih francoskih umetnikov ter izdelovali makete različnih arhitekturnih biserov Francije, med njimi tudi Eifflov stolp. Na šolskem igrišču in v telovadnici smo pripravili nogometne in rokometne tekme, ki so še dodatno popestrile dogajanje. Učenci so s pomočjo šolskega radia odkrivali zanimivosti o Franciji in prisluhnili gostu iz te države. Predstavniki posameznih razredov predmetne stopnje so se v kvizu pomerili v poznavanju francoske kulture in zgodovine. Na šolskem hodniku smo pripravili slikovito razstavo izdelkov in projekt zaključili z novimi izkušnjami ter uporabnimi znanji.

Kljub deževnemu vremenu je bil Glavni trg v Celju poln radosti in veselja, predvsem pa mladih radovednežev, ki so s stojnicami pričarali okuse, podobe in zanimivosti različnih evropskih držav.

Anka Frece in Mateja Kovče

Dostopnost