Povezovanje skozi umetnost in kulturo
V maju 2024 je na Osnovni šoli Štore že petič zapored potekal Teden umetnosti, pobuda, ki spodbuja vključevanje umetnosti in kulture v izobraževalni proces. Letošnja tema “JAZ, TI, MI” je poudarjala pomen povezovanja in medsebojnih odnosov, kar je bilo rdeča nit vseh dogodkov in aktivnosti, ki so popestrili zaključek šolskega leta.
Dogodki, ki so se zvrstili tekom tedna, so omogočili učencem, da pokažejo svoje talente in ustvarjalnost na številnih področjih. V sredo in četrtek si je lahko predmetna in razredna stopnja ogledala modno revijo učenk, ki obiskujejo izbirni predmet Likovno snovanje. V ospredju je bila poletna obleka, ki so jo dekleta oblikovale z mislijo ne le na modnost temveč tudi na trajnost in možnost recikliranih materialov. Kar je bilo popestreno še z glasbo in DJ Miho Grajžlom. Devetošolci: Maks, Erik, Miha Žlender in Aleks so s svojimi nastopi napolnili šolo s pozitivno energijo. Ne le med modno revijo temveč tudi med šolskim odmori! Učenci so skozi teden predstavili različne plesne nastope. Vsaka točka je bila preplet gibov in ritmov, ki so poželi občudovanje vseh gledalcev! Bravo sedmošolki: Anika in Nina! Pozornost so pritegnile tudi učenke z glasbenimi palicami! Jutranji mrak na šolskem hodniku je popestrila postavitev svetlobnih kipov, ustvarjenih iz reciklirane embalaže. Prostorsko instalacijo so ustvarili učenci Likovnega snovanja in z izdelki ustvarili igo svetlobe in sence. Matematika je lahko tudi kreativna! Tako so nastali pisani in čudoviti kipi, kjer so učenci ustvarjali in računali. Popestritev izobraževanja nudijo dnevi dejavnosti, kjer se praktično spoznajo učni cilji in nastanejo lahko čudoviti izdelki. Ob tehničnem dnevu TIT so šestošolci zgradili čudovite konstrukcije iz papirja, ki so na ogled v 1. nadstropju. Učenci so skozi umetnost predstavili znane znanstvenike v obliki slike na večji format platna. Projekt Znanstveniki je pričel nastajati v letu 2022 z nastankom Leonarda Da Vinchija učenke Neže Ojsteršek. Tisa Salobir je ustvarila Isaaca Newtna in Neža Selič pa fizika in matematika Alberta Einstein. Slike krasijo šolo v 3. nadstropju in vabijo k pogledu! Razstava risb devetošolcev »Moj, tvoj, naš šuh« je predstavila likovno delo učencev, ki se poslavljajo in vstopajo na novo pot. Želimo jim srečno pot! V šoli so se zvrstili številni dogodki, kot pozdrav prihajajočemu poletju. Slikarska razstava učenk izbirnega predmeta umetnost nas opominjaj, da je pred vrati poletje in prihajajoče počitnice.
Projekt Teden umetnosti dokazuje, kako lahko umetnost in kultura prepletata vsakdanje življenje šole ter spodbujata sodelovanje in povezanost med učenci in učitelji. Iskrena pohvala in zahvala gre vsem učencem in učiteljem, ki so s svojimi talenti in trudom prispevali k bogatemu Tednu umetnosti in pustili svoj pečat na šolskih hodnikih OŠ Štore.

Urška Babuder, prof. lik. umet.

Dostopnost