Za učence od 6. do 9. razreda smo 25. in 26. maja letos že desetič zapored pripravili Noč branja. Petič letos pa smo organizirali Noč branja tudi za učence 4. in 5. razreda, in sicer 1. in 2. junija.

Noči branja se je udeležilo 20 učencev od 6. do 9. razreda in 56 učencev 4. in 5. razreda. Na prvi noči branja je sodelovala Danica Kiker Kocijan, na drugi »noči« pa Irena Kavka, Breda Korošec in Mojca Krajnc. Obe noči branja je vodila Barbara Štimulak. Načrtovane aktivnosti so potekale po programu.

Tako za učence predmetne stopnje kot 4. in 5. razred se je letošnja noč branja pričela ob 18.30 uri. Letošnja »noč« je bila posvečena enemu izmed najpomembnejših slovenskih književnikov, Ivanu Cankarju. 11. decembra 2018 bo minilo 100 let od mnogo prezgodnje smrti pisatelja. Cankar je že za svojega življenja, v desetletjih po smrti pa še v večji meri obveljal za osrednjo osebnost tako slovenske proze kot dramatike v prvi polovici prejšnjega stoletja, z nekaterimi svojimi spisi in nastopi pa je pomembno zaznamoval tudi politično dogajanje vse do osamosvojitve Slovenije in na svoj način ga še danes. Učenci so najprej skozi zgodbo Mojiceje Podgoršek spoznali življenje in pomen Cankarja, nato pa smo skupaj prebrali njegovo znamenito črtico Skodelico kave, ob kateri smo strnili pomembna spoznanja, ki si jih velja zapomniti in jim tudi slediti. Po skupinah so učenci obnovili nova spoznanja o pisatelju in jih tudi zapisali v obliki miselnih vzorcev. Po prvi ustvarjalni delavnici smo se okrepčali s slastno pico, ki jo je za učence nižjih razredov tudi tokrat pripravil in spekel naš kuhar Tomi. Koliko so si učenci z branjem knjig razširili obzorja, smo preizkusili s splošnim kvizom znanja. Že pregovor pravi, da je »zdrav duh v zdravem telesu« in zato smo poskrbeli tudi za zabavno rekreacijo, kjer so se otroci preizkusili v hitrosti, spretnosti in koordinaciji telesa ter se ob tem tudi nasmejali. Ura se je bližala že polnoči, ko je nastopil čas za težko pričakovani »skriti zaklad«. V popolni temi s svetilkami so otroci iskali namige, iz katerih so sestavili geslo »svojega zaklada«. Sledila je še zadnja točka programa. Učencem predmetne stopnje sem predstavila zgodbo Nicole Yoon Vse, vse. Da bi jih navdušila za branje te knjige, so si ogledali film, posnet po zgodbi. Povedali so, da jim je bila pripoved o ljubezni zelo všeč in da bodo zagotovo prebrali tudi knjigo.

Učenci 4. in 5. razreda pa so si lahko ogledali film, za katerega scenarij je napisala vsem znana »mati« Harryja Potterja, J. K. Rowling, Magične živali. Nekatere je že na začetku premagal spanec, drugi so z lučko brali knjigo, najvztrajnejši pa so si do konca (2.40) pogledali film.

Po jutranjem zajtrku in telovadbi so učenci na list papirja strnili svoje občutke in utrujeni odšli domov.

Vtisi, ki smo jih postavili na razstavo, so povedali, da je bila Noč branja za učence nepozabna in da je kot nagrada za pridno branje resnično enkratna.

 

Vodja noči branja:

Barbara Štimulak

Dostopnost