Spoštovani starši!

Zimske počitnice se zaključujejo, pred nami in vami je začetek rednega pouka. V teh dneh lahko v medijih spremljate dogajanje glede novega koronavirusa. V želji preprečiti zmedo, paniko ali nepripravljenost, Vas v nadaljevanju seznanjam z najpomembnejšimi informacijami. Prosim, da jih preberete in se o njih z otroki pogovorite, predvsem pa ravnate v skladu z zapisanimi priporočili.

Ministrstvo za zdravje RS ugotavlja, da je glede na izbruhe okužb možnost pojava novega koronavirusa v Sloveniji velika. V zvezi z njim je še veliko neznank, zato je prav, da vsi redno spremljamo obvestila Ministrstva za zdravje, Nacionalnega inštituta za javno zdravje in zunanjega ministrstva ter upoštevamo preventivne ukrepe.

Od Vas pričakujem sodelovanje z odgovornim preventivnim ravnanjem, v šoli pa bomo prav tako ravnali skrajno odgovorno.

Pri preprečevanju okužbe z virusom COVID-19 je tako kot pri drugih nalezljivih boleznih, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe, ki jih priporoča Nacionalni inštitut za javno zdravje:

 • Izogibamo se tesnim stiskom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni.
 • Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
 • V primeru, da zbolimo, ostanemo doma.
 • Upoštevamo pravila higiene kašlja.
 • Redno si umivamo roke z milom in toplo vodo (vsaj 1 minuto). V primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke. Vsebnost alkohola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60%. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi.
 • Sredstva za čiščenje oziroma razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože.
 • Glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna.

V času povečanega pojavljanja okužb dihal se izogibamo zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi. Poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov.

Šola je v sodelovanju s pristojnim Ministrstvom na podlagi priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje sprejela ukrepe za zmanjševanje širjenja različnih okužb. Z njimi bomo seznanili vse zaposlene v šoli ter učence.

Za uspešno preprečevanje pojava in širjenja okužb je nujno potrebna tudi Vaša pomoč. Prosimo Vas, da vse preventivne ukrepe izvajate oz. izvajamo predvsem brez panike.

V primeru spremenjenih razmer glede pojava okužb se bodo ukrepi temu prilagodili. O novostih Vas bomo sproti obveščali. V tem trenutku je šola storila vse potrebno, da bo lahko pouk in vse načrtovanje dejavnosti nemoteno potekale.

Pri tem nam lahko pomagate tako, da sami naredite nekaj stvari:

 • Naučite svoje otroke, da si pogosto in pravilno umivajo roke z milom in vodo.
 • Naučite svoje otroke, da se z rokami ne dotikajo nosu, oči, ust.
 • Otroci se naj naučijo kašljati in kihati v robček ali zgornji del rokava, če nimajo robčka pri roki.
 • Nujno naučite svoje otroke, da si po kašljanju in kihanju pravilno umijejo roke.
 • Ne pošiljajte bolnega otroka v šolo. Bolan otrok ne sodi v skupino! Če bo otrok zbolel v šoli, vas bomo obvestili, da pridite ponj in ga odpeljite domov.
 • Poskrbite, da bo otrok ostal doma do ozdravitve.

Verjamem, da Vam bodo poslana navodila in informacije pomagale, da boste umirjeno uredili nekaj temeljnih navad, predvsem pa zelo pozorno spremljali svoje otroke, da se še bolj potrudijo za higieno in preventivno ravnanje.

Ne bo odveč, da si otroci v torbico dodajo še svoje papirnate robčke in jih imajo pri sebi za vsak primer.

Vir informacij: https://www.nijz.si/sl/preprecevanje-okuzbe-z-virusom-sars-cov-2019.

Želim Vam vse dobro in ne pozabite, da dobra volja in veselje krepita naš imunski sistem!

Načrt za zagotavljanje kontinuiranega dela na Osnovni šoli Štore  v primeru koronavirusa

Mojca Rožman, ravnateljica

 

Dostopnost