Za učence od 5. do 9. razreda smo 3. in 4. junija letos po dvoletnem premoru že enajstič pripravili Noč branja. Dogodek je nagrada za vse pridne bralce, ki so usvojili bralno značko.

Noči branja se je udeležilo 39 učencev od 5. do 9. razreda. Na njej sta sodelovali Maja Berčon in Manica Doberšek, dogodek pa je organizirala in vodila Barbara Štimulak. Načrtovane aktivnosti so potekale po programu.

Letošnja rdeča nit je bil šport in zdrav način življenja. V času epidemije smo preveč časa presedeli za računalniki, zato smo se odločili, da bomo na dogodku čimbolj aktivni. Tudi knjige nam veliko ponujajo na področju zdravega načina življenja in zdrave prehrane. Otroci lahko preko knjig spoznavajo različne športne discipline, berejo športne biografije/avtobiografije, ki so navdih mnogim po svetu, ali pa se preizkusijo v kulinaričnem ustvarjanju s pomočjo knjig o zdravi prehrani.

Osrednji del dogodka je predstavljal EXATLON, športno tekmovanje, ki smo ga spremljali preko televizije. Poligoni so tako postali eni izmed najbolj priljubljenih športnih disciplin. V ta namen smo povabili športnike, ki so tekmovali v prvi sezoni EXATLONA, našemu vabilu pa se je odzval eden izmed najboljših tekmovalcev, Alen Lamper. Za učence je bilo to največje presenečenje. Na igrišču smo postavili napihljiv poligon, na katerem so se preizkusili v štafetnem tekmovanju po skupinah. Naš gost pa je tekmoval z vsemi tistimi učenci, ki so bili tako pogumni, da so ga izzvali. In teh ni manjkalo. Nekateri so ga v zadnjem delu tekmovanja, kjer so metali obročke, uspeli tudi premagati. To je bilo veselje! Po skoraj dveh urah intenzivnega tekmovanja na poligonu smo se odpravili na večerjo, ki nam jo je pripravil naš kuhar Tomi. Tudi tokrat je potešil naše brbončice. Sledil je pogovor z Alenom, ki je več kot eno uro odgovarjal na radovedna vprašanja učencev in jim pri tem postregel z marsikatero zanimivostjo, ki se je zgodila na tekmovanju. Otroci so bili več kot navdušeni nad slišanim, zato so ga večkrat nagradili z zares bučnim aplavzom.  Izvedeli smo tudi, da Alen rad bere, da je opravljal bralno značko in da trenutno piše svojo knjigo. Na veliko veselje vseh se je Alen z vsakim posebej tudi slikal in razdelil svoje slike z avtogramom. Alenu smo se srčno zahvalili za obisk in ga obenem prosili, da se še kdaj oglasi pri nas.

Sledile so »team building« igre, kjer je bilo potrebno sodelovanje vseh v skupini, da je bila naloga uspešno opravljena. So se pa ob teh igrah tudi precej nasmejali. Za zaključek so se v temi podali še na lov za skritim zakladom. Ob polnoči se je program zaključil. Otroci pa še dolgo niso zaspali in izkoristili noč za branje in pogovor s prijatelji.

Naslednje jutro so učenci pospravili učilnice, pojedli zajtrk in zapisali svoje vtise o Noči branja. Zadovoljni, navdušeni in predvsem utrujeni so se vsi ob deveti uri odpravili domov.

Vtisi, ki smo jih postavili na razstavo, so povedali, da je bila Noč branja za učence nepozabna in da je kot nagrada za pridno branje resnično enkratna.

Video

Slike so v galeriji.

Vodja noči branja: Barbara Štimulak

Dostopnost