Sladkorna bolezen je kronično stanje, pri katerem celice trebušne slinavke ne proizvajajo dovolj inzulina oziroma pri katerem telo proizvedenega inzulina ne more učinkovito rabiti. To glukozi oteži prehod v celice, zato te ne morejo normalno delovati. Zmoti se tudi presnova ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob. Po zadnjih podatkih iz leta 2003, živi v svetu 194 milijonov ljudi s sladkorno boleznijo, od tega 30 milijonov v Evropi. V Sloveniji ima sladkorno bolezen 8 % prebivalcev.

Zveza društev diabetikov Slovenije je letos organizirala že 25. tekmovanje v znanju iz sladkorne bolezni. Na njem sodelujejo učenci osnovnih šol in dijaki srednjih šol. Na državnem tekmovanju je učenka 9.b Ajda Vouk osvojila srebrno priznanje.

Mentorica Branka Bajc

20231113_113941