V petek, 14. septembra 2018, se je petnajst nadarjenih učencev iz Osnovne šole Štore skupaj s spremljevalkama odpravilo na naravoslovni tabor.

Najprej smo se ustavili v Vrhniki, kjer smo se v Tehniškem muzeju Slovenije čudili razvoju avtomobilov iz motornih kočij pa vse do slavne Zastave 101. Med vodenim ogledom smo spoznavali tudi kmetijske stroje nekoč in danes, si ogledali razstavo kovaštva in lesarstva ter se veliko novega naučili. Že malo lačni smo se z avtobusom odpravili proti CŠOD Rak v Rakovem Škocjanu. Po obilnem kosilu smo se z učenim jamarjem Poldetom odpravili v slavno Križno jamo. Obuti v visoke jamarske škornje in s čeladami ter baterijami na glavi smo se spustili v temno jamo, ki je tisočletja nudila zimsko zatočišče jamskim medvedom. V t. i. Medvedovem rovu so raziskovalci namreč odkrili množico okostji te veličastne zverine. Peljali smo se čez prvo jamsko jezero in si šepetaje ogledovali jamske metulje in gosenice. Kar razveselili smo se povratka na svetlo in toplo površje!

Naslednji dan je bil poln zanimivih aktivnosti. Najmlajši so odšli na raziskovalni pohod do Zelške in Tkalca jame, kjer so jemali vodne vzorce, si ogledovali naravni most, se spuščali v jamo in si ogledovali kraški svet. Starejši skupini sta se odpravili do skrite jame, ker smo se splazili skozi ozek vhod, se spuščali po mokri in spolzki kapniški steni in raziskovali raznolika brezna, kapnike in jamske živali. Ena od skupin je delo nadaljevala v domu, druga skupina pa je odšla na plezanje po skalah.

Utrujeni in polni vtisov smo večer preživeli na športnem igrišču, kjer smo se med igranjem košarke, namiznega tenisa in drugih športov družili tudi z učenci iz ljubljanske osnovne šole. V nedeljo smo po zajtrku v skupinah drug drugemu poročali o naših jamarskih izkušnjah in raziskovanju kraškega sveta. S tem se je naš raziskovalni vikend zaključil, zato nam ni preostalo drugega, kot da smo pospravili svoje stvari in se odpravili proti domu. Z avtobusa smo še pomahali v slovo deželi volkov, medvedov in kraških pojavov ter se veselili, da bomo o vsem doživetem poročali doma.

Tonja Preložnik

                    

 

Dostopnost