Slovenija je dežela, znana tudi kot dežela kozolcev, kar je učence 6. a razreda spodbudilo k raziskovanju kozolcev v domačem kraju.

Ob šolskem izletu, po pripovedovanju staršev, ob opazovanju fotografij in poustvarjanju so učenci odkrivali pomen kozolca (marolfa) v preteklosti ter kakšno vlogo ima v sedanjem času.

Poustvarjali so v grafični tehniki in izdelke združili v  unikatno knjigo podob z naslovom Biseri Slovenije. Izdelek je sodeloval na likovnem natečaju “Arhitekturna dediščina okoli nas” v okviru Vseslovenskega dne habitata 2018.

Po izboru strokovne komisije so “Bisere Slovenije”  prepoznali kot zelo uspešen projekt in učence nagradili z izletom v Ljubljano, kjer so si ogledali staro mestno jedro in obiskali predsedniško palačo.

 

Komentar komisije o delu: Učenci 6. a razreda so za prispevek na natečaju izbrali kozolec, ki predstavlja avtohtoni element kulturne dediščine v prostoru, kjer živijo. Raziskovali so različne tipe kozolcev ter jih na izjemno domiselni način predstavili v obliki obstoječega klasičnega koledarja z naslovom Biseri Slovenije, katerega fotografije so uporabili kot podlage za grafične odtise svojih del. Nastale so estetsko dovršene slike z upodobitvami kozolcev, v katerih kulturna dediščina zaživi v kontekstu prostorov slovenske krajine na visoki, lahko bi rekli že profesionalni ravni. Priporočamo, da šola na podlagi nastalih grafičnih listov pripravi šolski koledar za naslednje koledarsko leto.

 

Pripravila: Urška Babuder, mentorica

Vtisi učencev:

Najbolj mi je bilo všeč, …

… da sem se slikala s predsednikom, ta slika pa sedaj krasi mojo sobo. (Aiša)

… ko smo se slikali s predsednikom in ko smo si ogledali palačo. (Pia, Sara, Žana, Lea, Nika, Nikola)

… ko smo vstopili v palačo in videli popolnoma mirne stražarje. (Neva)

… ko smo si ogledali menjavo mest stražarjev. (Ana)

… ko smo se vozili v avtobusu. (Sifet)

… ko sem lahko sedel na predsedniškem stolu in se z njim slikal, da sem lahko uporabljal telefon in šel v Mc Donalds. (Vid)

… ko so nas vodiči peljali skozi Ljubljano. (Žan)

Všeč mi je bilo vse. (Laura)

Najbolj so mi bile všeč smešne izjave gospoda predsednika in da sem se lahko slikala z njim. (Lana)

Dostopnost