Na predvečer slovenskega kulturnega praznika, v četrtek, 7. februarja 2019, smo se v kulturnem domu v Štorah zbrali vsi, ki cenimo žlahtnost slovenske kulture. Učenci Osnovne šole Štore so za obiskovalce pripravili bogat in raznolik program, s katerim so se poklonili literarnemu velikanu, mojstru pesniške besede, dr. Francetu Prešernu, in vsem glasbenikom, plesalcem, slikarjem in drugim umetnikom, ki ustvarjalno večajo zakladnico slovenske kulture.

Kulturno prireditev, ki jo je slovesno začel mladinski pevski zbor s slovensko himno, sta povezovala devetošolca Ana Rom in Filip Rezar, ki sta na oder najprej povabila otroški pevski zbor. Otroci so pesmicami Mehurčki, Tike tike tačke in Dežela branja navdušili poslušalce. Svojo spretnost in glasbeno občutenost je na odru dokazal harmonikar Tian Krofl, ki se je občinstvu predstavil z melanholično skladbo Ne pozabi domovine. Mladi nastopajoči so nedvomno dokazali, da v raznolikih oblikah umetnosti najdejo neprecenljivo bogastvo. Ljubezen do knjig in branja so nam približali tretješolci Taja Korpar, Vita Poček Ožek in Nik Pušnik z deklamacijo pesmi Toneta Pavčka – Branje. Raznolikost in lepoto slovenskih pokrajin smo lahko občudovali v plesnem nastopu prvošolcev, ki so zaplesali ljudska plesa Ringaraja in Cotiš, in inštrumentalnem duetu violine in viole, ki sta ga s skladbo Prleška pripravila Pia in Tilen Čavš. Kulturna prireditev ne bi bila zaključena celota, če se ne bi tudi posvetili pesništvu. Krhkost in nežnost slovenske poezije nam je približal Jan Romih z deklamacijo Minattijeve pesmi V mladih brezah tiha pomlad. Glasbeno moč in vpliv sta nam prikazala harmonikarski nastop Aljaža Turnška s pesmijo Ne prižigaj luči in duet Eneje Cvetič in Neže Grobin, ki sta zapeli ljudsko Gregčev Peter. Na prireditvi smo imeli možnost občudovati tudi nevsakdanjo plesno zgodbo, ki so jo ustvarile Sara Romih, Blažka Rezar, Maja Jelenc, Lana Melanija Zakelšek, Eva Goter in Taiša Kolenc Jerovšek. Kulturno druženje je sklenil nastop mladinskega pevskega zbora, ki je zapel pesem Srečen je, kdor glasbo rad ima.

Glasen aplavz je spremljal vse nastopajoče in jih nagradil za njihov trud pri pripravi ter izvedbi slovesnosti ob Prešernovem dnevu. Veselimo se lahko mladih, ki se zavedajo, da je prav kultura merilo narodove zrelosti, edino pravo poroštvo njegove prihodnosti in najmočnejše vezivo med državljani.

 

Tonja Preložnik

Slike si lahko ogledate na povezavi: https://www.os-store.si/galerija/?album=5&gallery=23

Dostopnost