Sladkorna bolezen se pojavi, ko telo ne more več samo uravnavati ravni sladkorja v krvi. Sladkorno bolezen tipa 2 lahko preprečimo z zdravim načinom življenja, ki zajema zdravo prehrano, redno in dovolj intenzivno gibanje ter normalno telesno težo. Simptomi in znaki nastanejo počasi in so manj izraziti kot pri tipu 1. Več kot 50% sladkorne bolezni tipa 2 lahko preprečimo. Sladkorno bolezen tipa 2 ima približno 90% vseh ljudi s sladkorno boleznijo, tip 1 pa okoli 5 % vseh ljudi s sladkorno boleznijo. Vsakih 8 sekund zaradi te bolezni nekdo umre. Na svetu je več kot 425 milijonov odraslih s sladkorno boleznijo. Do leta 2030 bo za to boleznijo trpela ena od devetih oseb. Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni, 14. 11, se objekti osvetlijo v modro barvo. Svetovni dan sladkorne bolezni je največja kampanja osveščanja o sladkorni bolezni po vsem svetu. Kampanja uporablja logotip modrega kroga. Tega so na OŠ Štore v letošnjem šolskem letu izdelale Julija Mastnak, Iva Vrečko, Eva Živa Komel in Tisa Salobir. Zveza društev Diabetikov Slovenije organizira tekmovanje o poznavanju sladkorne bolezni za osnovnošolce in srednješolce. Letos sta se na državno tekmovanje iz OŠ Štore uvrstili Ajda Vouk iz 8.b in Maida Ramić iz 8. a razreda.

                                                                                                                                                                                                                         Branka Bajc

slika

Dostopnost