Peti razredi smo od 3. do 7. aprila odšli v šolo v naravi na Debeli rtič. Pred prihodom smo si ogledali Postojnsko jamo.  

Ko smo se pripeljali na parkirišče, smo najprej pojedli malico, nato pa se odpravili v jamo, kamor nas je pospremila vodička. Sedli smo na vlakec, ki nas je odpeljal globlje v jamo. Ko se je zanimiva vožnja končala, smo pot nadaljevali peš. Čakalo nas je kar pet kilometrov zanimive poti. Videli smo različne kapnike, kapniške zavese ter največji kapniški steber. Vodička nam je razložila, da steber nastane, ko se združita stalaktit in stalagmit. Pokazala nam je tudi najmanjše kapnike, ki se imenujejo špageti. Ob zaključku poti smo prišli v koncertno dvorano, kjer smo zapeli in zaslišal se je čudovit odmev naše pesmi. Nato smo se z vlakcem odpeljali k izhodu. 

Pot smo nadaljevali proti Debelemu rtiču, ustavili smo se še na pokopališču školjk. Z zanimanjem smo iskali školjke različnih oblik. Ko smo prispeli na cilj, nas je najprej čakalo odlično kosilo, hrana je bila vse dni zelo dobra in smo v njej zelo uživali. 

Že kar prvi dan smo imeli dve delavnici: ogled mediteranskega parka in morsko obalo na dlani. Ob obali smo iskali živalice  in jih polagali v posodo z morsko vodo. Najprej smo se vsi zapodili za rakovico, ki smo jo našli pod velikim kamnom. Nabrali smo kar precej školjk, polžev, celo dve najbolj strupeni ribi, ki sta bili še čisto mali ribici. Ta riba ima zelo zanimivo ime – babica. Vodička Polona nam je na zanimiv način razlagala, kaj smo ujeli, najbolj zanimiva pa je bila razlaga o tem, kako določimo spol raku. Rakovica ima rep pod telesom, da pod njim skriva jajčeca, rak pa ima rep navzven. V mediteranskem parku smo spoznali rastlinje mediteranskega podnebja, vodička Anja nam je predstavila ogromno rastlinskih vrst in zelišč, lahko se pohvalimo, da smo jih kar nekaj tudi prepoznali.  

V tem tednu smo imeli še dve delavnici: lokostrelstvo in iskanje skritega zaklada. Pri ciljanju v balone so bili učenci 5. a uspešnejši, zadeli so kar dvakrat, mi pa smo bili zelo, zelo  blizu, a nam, žal, ni uspelo počiti balončka. Ko smo iskali skriti zaklad, smo bili navdušeni nad nalogami, ki smo jih morali opraviti: poimenovati mesta ob slovenski obali, rešiti uganke ter sestaviti pesem iz izbranih besed. Vsem je šlo odlično, člani zmagovalne skupine Šageti mafija smo dobili za nagrado sončna očala. 

Vsak dan smo tudi plavali. Prvi dan smo se razvrstili v tri plavalne skupine glede na naše plavalne sposobnosti. Učili smo se različnih plavalnih tehnik, plavali smo prsno, hrbtno, kravl, žabico in  urili našo vzdržljivost plavanja. Imeli smo odlične plavalne vaditelje, ki so nas ogromno naučili. Kar 18 učencev je osvojilo srebrnega delfina, 8 zlatega, enemu učencu iz 5. a pa je uspelo osvojiti bronastega morskega psa.  

Zvečer smo se veliko igrali, čas smo preživljali ob družabnih igrah, izvedli smo večer  »naj frizure«, sledil pa je tudi zadnji večer, ko so nam učiteljice povedale, kakšne plavalne rezultate smo dosegli in kako smo bili vestni pri pospravljanju sob. Za nagrado smo se posladkali s čokolado. 

Zadnje dopoldne smo pripravili predstavitev sob z eno točko. Rok, Tit in Žak smo celo sestavili himno letošnje šole v naravi. Preostali čas smo preživeli ob morski obali, kjer smo ustvarjali iz naravnih materialov. V morju smo opazili tudi precej nenavadno meduzo z velikim rdečim klobučkom.  

V letošnji šoli v naravi smo se veliko naučili in verjamemo, da te čudovite izkušnje še dolgo ne bomo pozabili. 

                                                                                                 Tit, Lana, 5. b 

 

Himna šole v naravi 

Sonce nam sijalo je in veter je pihljal, 

voda nas hladila je in dež nas je opral. 

 

Kako si kaj, aha, odhajamo od tebe zdaj 

in pridemo nazaj, ko mine leto dni. 

In vedno spomnili se bomo lepih dni, 

ki si to leto nam jih podaril ti. 

 

Oj, ti, naš Rtiček, ti, 

lepo smo razumeli se učitelji in mi. 

Nikdar se nismo skregali, 

saj srečni smo bili. 

 

Kako si kaj, aha, odhajamo od tebe zdaj 

in pridemo nazaj, ko mine leto dni. 

In vedno spomnili se bomo lepih dni, 

ki si to leto nam podaril ti, 

Oj, ti naš Rtiček, ti! 

                                           Rok, Tit, Žak, 5. b 

Dostopnost